Günümüzün modern yapılarında harman tuğlaların yeni formları türetilmiş ve ev gibi yapıların içerisinde süs amaçlı olarak varlığını sürdürmektedir. Çünkü yapısal özelliği dekoratif görünüme oldukça elverişlidir. Ateş tuğlaların karakteristik duruşu modern dünyada yeni bir tarzı veya akımı beraberinde getirdi diyebiliriz. Bu da ev dekorasyonuna güçlü bir etki sağladı.

Harman Tuğla Kullanım Alanları Nelerdir?

Harman tuğla inşaat yapı malzemesi olarak kullanılmış olsa da günümüzde maliyeti düşünüldüğünde inşaat yapılarında pek tercih edilmez. Bunun yerine dekoratif olarak ev, işyerleri, ofisler veya çeşitli mekanlarda modernize haliyle kendini yeniden göstermiştir.

Ev dekorasyonlarında kullanılan harman tuğlalar gelenekselliğin modernlikle bütünleştiği yapılar meydana getirmiştir. Dolayısıyla sunduğu otantik görünümün evin ihtişamına önemli ölçüde yansıdığını görmekteyiz. Ev dekorasyonunda tv ünitesi arkası duvarlarında, bir odanın tüm duvarında veya yalnızca bir duvarında dekoratif olarak kullanılabilir.

Ofis ve işyerlerinde aynı şekilde dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Gelenekselliğinden aldığı samimi ve sıcak havayı mekanın ruhuna taşımaktadır. Bu hava cafe, restoran, otel gibi toplulukların bulunduğu ortamlara da yansımaktadır. Dolayısıyla dekoratif harman tuğlalar ilgi çekici olduğu kadar olumlu yansımaları da beraberinde getirir.

Harman Tuğla Özellikleri Nelerdir?

Harman tuğla veya ateş tuğla, yüksek ısıda fırınlanır. Bununla birlikte ateş kırmızısı renge sahip olurlar ve adını da buradan alır. Genel olarak ateş kırmızı olarak bilinse de günümüzde farklı renklerde de üretilmektedir. Üretiminde kullanılan toprağın cinsi harman tuğlanın renginde belirleyici bir etkendir. Bu nedenle farklı renk seçenekleri oluşturulabilmektedir.

Doğal taş evlerinin ısıtma ve soğutma işlevlerine benzer özellikler gösterir. Isıyı ve soğuğu tutma noktasında avantajlı bir tuğla çeşididir. Harman tuğla evi ısıtmak belki kolay olmaz ama ısındığı zaman tutma kapasitesi oldukça başarılıdır.

Kayalar Decor’un profesyonel ve tecrübeli ustaları harman tuğla noktasında en iyi hizmeti verir. Tuğla sektöründe kalite standartlarına en uygun fiyatlandırmaları yapıyoruz.

 

HARMAN TUĞLA MODELLERİ